Az elmúlt száz évben a hajszobrászat óriási változásokon ment keresztül, hiszen ahogy a divat egésze, úgy ez a szegmens is folyamatos fejlődésben van. Ezt a folyamatot persze nem csak a vásárlói igények sokszínűsége okozta, hanem az iparág innovációi is. Ennek pedig nem csupán szakmabeliként, de magánemberként is élvezhetjük a gyümölcsét, hiszen ma már olyan megoldások is elérhetők a boltok polcain, amikre évtizedekkel ezelőtt még gondolni sem mertünk volna. A hatalmas kínálat ugyanakkor nagyban meg is nehezíti a döntést, tudniillik a választékból nem egyszerű megtalálni azt a márkát, ami a leginkább megfelel minden kívánalmunknak, ráadásul ez fokozottan igaz professzionális felhasználás esetében.
Szerencsére az olyan nagy múltú márkák, mint amilyen a Wella is, kitűnő alternatívát jelentenek. A német precizitásról híressé vált hajkozmetikai cég ugyanis immáron több mint 140 éve van jelen a piacon, termékpalettája pedig még a legkülönlegesebb igényeket is lefedi. A vállalat alapítói a múlt század elején jó érzékkel látták meg a hatalmas piaci rést, amikor a különféle díszek és parókák elkezdtek kimenni a divatból, ám a hullámos hajnak egyre nagyobb rajongótábora lett. A Wella ekkor mutatta be az első daueroló készülékét, amivel kifejezetten a szalonokat szolgálták ki. Ez akkora siker lett, hogy a módszer a védjegyükké vált és végül a bejegyzett nevük is ebből származik. Mára már azonban ez csak egy kis szelet a választékból, hiszen túlzás nélkül elmondható, hogy a cégóriás termékei már szinte minden hajkozmetikai szegmensben megtalálhatók. A legnagyobb fókusz talán mégis elsősorban a hajfestésre és a színezéshez szükséges kiegészítőkre került. A kínálatban egyaránt fellelhetők a tartós, illetve félig tartós megoldások, a növényi alapú, illetve ammóniamentes festékek is. Óriási könnyebbséget jelent továbbá a Wella kifejezetten a lenőtt hajtövekre kifejlesztett festéke, mellyel az komplett kezelések közti időt tolhatjuk ki, akár hetekkel is.
Valódi újdonságnak számít a színező maszk, amit kifejezetten otthoni használatra terveztek és elég hetente egyszer applikálni. A tónushoz igazodó halványítás egyedi megjelenést kölcsönöz, ám a Wella megoldásának egyik legnagyobb erénye, hogy nem roncsolja a hajat, hanem kondicionáló formulájának köszönhetően ápolja azt. Bármilyen árnyalatot is szeretnénk elérni, a repertoárban megtalálható modellekből bizonyosan megtaláljuk az ehhez megfelelő eszközt. Emellett azt se felejtsük el, hogy a divatos frizura alapja az egészséges haj, ennek tükrében pedig talán nem meglepő, hogy az ápolásra még nagyobb figyelmet fordítanak a vállalat mérnökei. A Wella speciális samponjai és kondicionálói tökéletes gondoskodást biztosítanak, hajtípustól függetlenül. A különféle maszkok, olajok és szérumok mindemellett nem csak abban segítenek, hogy megelőzzük a környezet okozta károsodásokat, de a már sérült szálak helyrehozatalában is támogatást nyújtanak. Szakemberként kiemelten fontos, hogy vendégeink mindig a legjobb minőséget kapják, legyen szó formázásról, vagy épp egy új árnyalat és stílus kialakításáról. A Wella termékeit használva biztosak lehetünk abban, hogy kitűnő eredményeket érhetünk el, ehhez ráadásul minden szükséges kelléket egy helyen elérhetünk a gyártó kínálatában. A Professional termékcsalád kifejezetten a szalonok számára kifejlesztett hajkozmetikumokat és kiegészítőket foglalja magában, a festékektől az ecseteken át egészen a komplett felszerelésekig. Legyen szó tehát bármilyen igényről, a Wella kifogástalan minőségére biztosan számíthatunk.
Hogyan befolyásolják az oxidálók a hajat. Mik a haj oxidálók?
Az oxidáció a haj oxidálók esetében akkor megy végbe, amikor egy instabil atom elveszíti az elektront, így az atom új vegyületet képezhet egy másik elemmel. A haj színezése kapcsán az oxidálószert hidrogén-peroxidként alkalmazzák. Ha a hidrogén-peroxidot para-festékkel kombinálják, egy „imin” szerkezet alakul ki, ami új vegyületet hoz létre, amelyet metafestéknek hívnak. A haj oxidálók alkalmazási szakaszában a para-toluol-diamin (PTD), egy kis sókristályt feloldjuk a színező krémben. A keverékben lévő alkáli segít puhítani a hajat, megnyitva a kutikularéteget, és lehetővé teszi a PTD festék bejutását a kéregbe. A parafestékek oxidálódnak és polimerizáció következik be, a PTD parafesték kristályok elkezdik kifejleszteni a színeiket, és a normál méretük 300-szorosáig kombinálódva metafestékeket alkotnak. Az oxigénfelesleg reagál a meglévő természetes hajfestékekkel, enyhe emelő hatást eredményezve. Ha oxidáció történik, akkor nagy pigmentpelyhek keletkeznek, amelyek a kéregben képezik a végleges állandó színezékeket - a célárnyalat a vörös, kék és sárga tónusok sajátos keveréke. A kémiai színezékekkel történő hajfestést két komponens végzi: színező és oxidáló szer.
A hajfesték oxidálószer aktivátorként és katalizátorként működik
Ily módon a pigment behatol a hajba. Az oxidálószer (aktivátor) egy krémemulzió, amely különböző koncentrációban hidrogén-peroxidot tartalmaz. Festékkel keverve egyenletes keveréket képez. Az aktivátorban lévő hidrogén-peroxid mennyisége határozza meg a haj világosságának mértékét. A további gondoskodó összetevők (bőr fényét és egészségét megőrző lágyítószerek) összetétele a különböző gyártók oxidálószerében eltérő lehet. A fodrászatokban 1,5 és 12% közötti hidrogén-peroxid-tartalmú oxidálószereket használnak. Egyes márkák a hidrogén-peroxid-tartalmat nem % -ban, hanem a kémiai reakció során felszabaduló szabad oxigén mennyiségében jelzik. Különböző koncentrációjú oxidálószerek keverésekor lehetőség nyílik a színezékben lévő szabad oxigén térfogatának közbenső változatainak előállítására. Kiemeléskor nagyon kényelmes (kezdje egy kisebbel, és egy nagy oxidálószerrel fejezze be) 1: 1,5 arányú keverék szőkítő termékkel. Akkor mi, fodrászok hogyan választunk aktivátort a hajfestés egyik vagy másik eredményének elérése érdekében? Itt figyelembe kell vennünk a feladatot, amelyet el kell végeznünk, és az ügyfél hajalapját (a haj, a színes haj vagy a természetes állapot, az ősz haj jelenléte). Javaslom, hogy mindig használjon egy minőségi festékét és oxidálószert (pontos ajánlások felhasználásával) a hajfestés garantált eredményének elérése érdekében. 1,5% -ot használnak ellenálló alakformáláshoz, a korábban szőkített haj sötétítéséhez. 3% - sötétítéshez, tónusos színezéshez, tonizáláskor, a színtelenítő porral (krémmel) végzett munka során. 6% - tisztítás egy szinten, szürke hajjal dolgozik, szőkítő porral vagy krémmel működik. 9% - világosabb 2-3 tónussal, szereti az élénk árnyalatokat, pigmentek kidolgozására szolgál egy világossági szintnél (mesterséges szín), szürke hajjal működik, 10–8 szintmagasságú alapon. A 12% általában jó speciális szőkékkel (1: 1,5 és 1: 2) 4-6 tónusú halványítással, halványító olajjal kombinálva, nem ajánlott a porral keverni. Ha szőkítő krémekkel és porokkal dolgozunk, szeretünk alacsony, 1,5-3-6% -os oxidálószer-koncentrációval dolgozni. A fejbőrön lágy szőkítő krémet kenek 4% -kal (1: 2). Ha a korábban festett hajhoz egyszerre halványító és színező sorozatokat használunk, akkor főleg a 9% -ot részesítjük előnyben, ha fólián dolgozunk (a fejbőrrel való érintkezés nélkül). 9% -ot nyitott szőkítő technikával is lehet használni.